Kde jste byli, Pražané, když hořela Moskva a New York?

pátek 10. říjen 2008 23:05

• Naštěstí jen ve fantazii filmových tvůrců. Ale přesto ...

Americké centrum v Praze na Malé Straně připravilo pro letošní  volební rok zvláštní program, který  kromě jiného zahrnuje projekci pěti filmů, tak či onak se týkajících „prezidentského tématu“. Promítány jsou po celý měsíc říjen 2008,  vždy ve čtvrtek v sedm hodin večer. Jako první byl na pořadu snímek z roku 1939 Mr. Smith Goes to Washington(2. 10.), následován snímkem Fail-Safe(9. 10.),  u něhož se zastavím níže, dále to bude The Great McGinty(19. 10.), All the President´s Men(23. 10.) a Citizen Kane(30. 10.).  Názvy  filmů uvádím v originále, protože v angličtině(včetně titulků) jsou také promítány.  Jak již řečeno, druhý říjnový čtvrtek byl věnován snímku Fail-Safe, pro filmové znalce jeho původní verzi z roku 1964 režírované Sydney Lumetem. Komu  název mnoho neřekne, mohu napovědět českým názvem Selhání vyloučeno. Pokud ani to nepomůže,  zde je  výběr z děje dle portálu csfd.cz:

"Centrální obranný počítač v Pentagonu vyšle omylem letce bombardérů rozkaz zaútočit na Sovětský svaz. Byl to rozkaz určený pro případ vypuknutí jaderného konfliktu. Když se o tom dozví prezident Spojených států, rozhodne dostat piloty z oblohy za každou cenu, aby zabránil válce. Tři se mu podaří odvolat, další však proniknou nad území SSSR. Prezident kontaktuje sovětského předsedu a dovolí mu, v případě potřeby, letouny sestřelit. Pokud se jim to nepodaří a na Moskvu bude svržena bomba, slibuje, že pro uchování vojensko-politické situace nechá zničit New York, v němž se v tu chvíli nachází jeho vlastní rodina. Jeden pilot je sestřelen. Poslední uniká. Odmítá uposlechnout i přímý rozkaz prezidenta. Nevěří ani hlasu své vlastní manželky a shazuje bombu na Moskvu. V tu chvíli prezident plní svůj slib a New York končí v plamenech ... "

 

 

Hlavní roli, US prezidenta,  ztvárnil ve filmu Henry Fonda, jednu z klíčových postav ztělesnil Walter Matthau, zajímavý byl pohled na třiatřicetiletého Larryho Hamana,  známého ponejvíce jako padoucha J. R. Ewinga z TV seriálu Dallas. Pro úplnost  je nutné dodat, že  film Fail-Safe se dočkal v roce 2000 nové verze. Tu režíroval Stephen Frears; v českém filmovém prostředí ji známe pod názvem Neodvolatelná mise.  Role prezidenta byla svěřena Richardu Dreyfussovi, z dalších protagonistů snímku jmenujme Georgie Cloneyho (kterému byly teprve tři roky, když se točila původní verze).   

 

A teď, proč o tom všem vlastně píšu. 

 

S nezbytnou mírou  snad pochopitelné závisti konstatuji, že akce Amerického centra jsou určené především pro Pražany a ty přátele USA, kteří to mají do metropole přiměřeně daleko. Kdo bydlí ve vzdálenosti řekněme nad padesát či sto a víc kilometrů, od toho sotva můžeme očekávat, že bude pravidelným návštěvníkem bezpochyby zajímavých akcí centra.  Zejména ve všedních dnech. 

 

Týká se to i  mě osobně: tímto vyjadřuji upřímnou lítost nad tím, že mi  z výše uvedeného důvodu uniká spousta  jedinečných programů. Leč nelze jinak.  

 

Proto, když jsem využil téměř týdenního privátního pobytu v Praze a  9. října promítání filmu Fail-Safe v Americkém centru navštívil, považoval jsem to za svého druhu svátek.  S obtížně popsatelným pocitem  jsem vstupoval do vznešených prostor, kterým na chodbě vévodila velká americká a česká vlajka, a  kdesi v nitru jsme bojoval s obavou,  jestli na mě vůbec zbude místo.  Předpokládal jsem totiž, že Praha, tradičně většinově pravicová a  z velké části proamerická, si nenechá akci podobnou této ujít. 

 

Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že na promítání se nás sešel  všeho všudy pouhý tucet(včetně hostitele, který obsluhoval promítací techniku). Ani se mi věřit nechce, že ve městě s více než milionem obyvatel se najde tak málo přátel USA,  kteří by byli ochotni věnovat  tomuto přátelství i s cestou tři čtyři hodiny osobního času týdně. 

 

Ptám se  tedy:  Kde jste byli, Pražané,  když americký prezident řešil(na filmovém plátně) neřešitelné dilema, které skončilo apokalypsou v Moskvě i New Yorku? 

 

A poněkud provokativní otázka na závěr: Není pro vás Amerického centra trochu škoda? Kdo ví, třeba by si ho jinde vážili víc …

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00