Glosa: Haider a 1,8 promile

středa 15. říjen 2008 23:28

• Jak zareagujeme, když se dozvíme, že někdo neznámý havaroval v automobilu, který v místě, kde je povolena sedmdesátka, uvedl pohybem plynového pedálu do dvojnásobné rychlosti? Navíc měl v krvi 1,8‰ alkoholu? A následkem toho se zabil?

Někdo řekne: Zbytečná smrt. Jiný: Dobře mu tak!


Je na místě lítost?


Nejbližších příbuzných jistě. Ale nás ostatních?


A jak se k takového záležitosti postavit, když za volant usedne podnapilý politik. Tedy osobnost, která má být, bez ohledu na znak na stranickém tričku, příkladem v dodržování obecně platných zákonů. Včetně dopravních předpisů.


Čistě teoreticky: Jörg Haider se mohl stát, kdyby jeho partaj BZÖ získala ve volbách dostatečný počat hlasů(proč ne?) třeba spolkovým ministrem vnitra. Tedy nejvyšším nadřízeným těch, kdo v Rakousku sledují, jak občané za volantem dodržují stanovená dopravní pravidla. A neposlušné občany po zásluze trestají.


Jaký příklad nám dal Haider jako politik ve světle výše uvedeného?


Litovat jeho smrti, či nikoli - s ohledem na míru opilosti, kterou si přivodil sám. Zcela svobodně a dobrovolně.


Toť otázka.


P. S. A jak by ti, kdo dnes za Haidrem truchlí, vyrovnali s tím, kdyby zesnulý neusmrtil jen sebe, ale jednoho či více nevinných klagenfurtských občanů?


Litovat, či nelitovat?


Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00