Po volbách: Odolá ČSSD na Karlovarsku modrému a rudému vábení?

neděle 19. říjen 2008 13:38

• Úřadující nejvyšší představitel Karlovarského kraje a lídr ODS tamtéž Josef Pavel podle internetového Deníku.cz uvedl, že je připraven i na to, že nebude hejtmanem a ODS bude pouze v opozici. Pokud se skutečně takto vyslovil, musíme s podivem konstatovat: pozoruhodné vyjádření s ohledem na volební výsledek.

Vzhledem k tomu, že také v Karlovarském kraji občanští demokraté utrpěli ponižující debakl a ČSSD triumfovala, byla by na místě pokornější slova. Ve stylu „samozřejmě že nebudu hejtmanem, a to ani za situace, že by ODS nebyla nucena odejít do opozice“. Josef Pavel ví ovšem své: přechod občanských demokratů do opozičních lavic po osmi letech na regionálním výsluní není zdaleka tak jistý(jak by si možná mnozí přáli a jak by odpovídalo novému počtu mandátu ODS v zastupitelstvu) a zcela vyloučeno není ani to, že by on sám mohl zůstat hejtmanem. Na internetu se už objevila spekulace, že by se tak mohlo stát výměnou za post karlovarského primátora pro ČSSD(nyní v držení ODS v osobě půvabné Veroniky Vlkové).


Že by to byla nehoráznost prvního řádu? Ovšemže. A co by proti ní mohli občané dělat? S hořkou ironií řečeno: Jít za čtyři roky ke krajským volbám a znovu rozdat karty tak, aby na prvních dvou místech, lhostejno v jakém pořadí, se umístily ODS a ČSSD. Komu není rady, tomu není pomoci.


Obě partaje budou mít nyní v 45členném zastupitelstvu 16(ČSSD) + 9(ODS) = 25 poslanců, tedy pohodlnou nadpoloviční většinu. Z tohoto hlediska nic nebrání tomu, aby i nadále vládla kraji pravolevá koalice, třeba i se staronovým hejtmanem Pavlem. Na druhou stranu je ale těžko představitelné, že by se vítězstvím opojená sociální demokracie nechala připravit o prestižní hejtmanský post.


Paroubkova strana si nicméně může v Karlovarském kraji vybírat z několika koaličních nevěst. Těsnou nadpoloviční většinu by vytvořila s komunisty(8 mandátů)a stejně tak s Alternativou pro kraj(5) a Koalicí pro Karlovarský kraj(3). Další variantou je ČSSD + Alternativa + Doktoři za uzdravení společnosti(4), ještě výraznější většinu by přinesla verze ČSSD + Alternativa + Doktoři + Koalice pro Karlovarský kraj.


Domnívá-li se vedení sociální demokracie, že občané složili cosi jako státnickou zkoušku, pak nyní před stejným úkolem stojí špičky strany v karlovarském regionu. Zda úspěšně obstojí v „testu z odpovědnosti“, jehož zadání napsali voliči(především ti, kteří dali hlas jiným stranám), se ukáže v příštích dnech či týdnech. Známku jí vystaví veřejné mínění. Hodnotit bude odpověď na otázku, s kým bude ČSSD ochotna jít do koalice. Zda podlehne modrému či rudému vábení, anebo najde odvahu a chopí se nabídnuté šance začít jinak. V naději, že také lépe.

Rozložení sil v zastupitelstvu Karlovarského kraje po volbách 2008

 

ČSSD ...... 16 (2004: 7)

ODS ..... 9 (21)

KSČM ...... 8 (12)

Alternativa ... 5 (*)

Doktoři ...... 4 (*)

Koalice pro Karlovarský kraj ...... 3(2)

* V roce 2004 tato formace neexistovala

 

 

 


Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00