Blog neumí fotografovat aneb Jak pracuje český bulvár

středa 22. říjen 2008 22:21

• Předem prosím všechny tuzemské i zámořské mudrlanty, aby mě po přečtení článku ušetřili poznámek typu „čemu se divíte?“. Já jsem ten poslední, koho může v české mediální kotlině něco překvapit. Následující text zveřejňuji pouze proto, že představuje jedinečnou ilustraci toho, jak také mohou vypadat pracovní postupy bulvárních „novinářů“. Ilustraci vzniklou na základě osobní zkušenosti.

Záležitost se týká návštěvy Karla Gotta v Izraeli, kde koncertoval letos 25. září. Následujícího dne navštívil některá pamětní místa v Jeruzalémě a Betlémě. Při prohlídce provázel Zlatého slavíka a Felixe Slováčka Lumír Hanuš, vědecký pracovník Hebrejské university a můj partner v poznávacím fotoprojektu Izrael takový, jaký je. V jeho rámci mi Lumír zasílá vlastní snímky Svaté země a já je umisťuji na internet.


Kolekci snímků čas od času zpestří aktuální nabídkou. Bylo tomu tak i v případě Gottova izraelského pobytu. Lumír Hanuš mi zaslal stručné postřehy z koncertu a návštěvy Mistra v Jeruzalémě a Betlémě a také několik fotografií. Vznikl příspěvek, který byl na mém blogu Trans-Continetal Monitor publikován pod nadpisem Exkluzivní fotopozvánka: Karel Gott v Izraeli(viz odkaz níže).


Mistr ze Země Izrael zakrátko odletěl a na jeho pobyt zůstaly vzpomínky doplněné snímky Lumíra Hanuše. Protože se bulváru vyhýbám stejně úzkostlivě jako psím lejnům na pražských chodnících, netušil jsem, že deník Aha! drze ukradl z mého blogu pět obrázků L. Hanuše.a byl to on, kdo mě na to 21. 10. upozornil). Zveřejnil je jako součást článku Karel Gott v Tel Avivu – Část Židů se bouřila!, který je datován 30. 9. 2008. Navíc do příspěvku vpašoval citáty z postřehů L. Hanuše, které stejně tak zcizil z mého blogu.


Jako zdroj fotografií uvedl bulvární deník webovou adresu mého blogu Trans-Continental Monitor. Nevím jak jiné stránky, ale ty moje na Lidovkách.cz zatím pracovat s fotoaparátem nedokážou. Navíc: v textu mého příspěvku o Gottově návštěvě v Izraeli je jasně uvedeno, kdo je autorem záběrů – Lumír Hanuš. Nechybí ani moje kontaktní emailová adresa. Stačilo vznést dotaz ...


Od bulváru nelze z logiky věci očekávat příkladné korektní chování, nicméně elementární slušnost snad požadovat můžeme. Už proto, že tuto žurnalistickou žumpu naplňují obsahem konkrétní lidé. Ne bytosti s rohy a kopyty, ale lidé, kteří by měli vědět, jakými pravidly se řídíme v této části světa: když si chci od někoho něco půjčit, je slušností o to požádat – ne to bez skrupulí sprostě ukrást. Anebo si snad „novináři“ z Aha! takto počínají i v soukromém životě?PRO KONZUMENTY BULVÁRU


Místo závěru vzkaz čtenářům bulvárních tiskovin: Opisují, lžou a kradou. Z vás dělají blbce – a vy jim poslušně zobete z ruky. A co horšího: líbí se vám to. Líbí se vám žít ve virtuálním světě, kde není rozdílu mezi pravdou a lží. Dokážete si vážit sami sebe, když den co den s apetitem hodným lepší věci konzumujete informační zvratky zlodějů a lhářů převlečených za rádoby profesionální novináře? Jistě, je to vaše věc. Jen skromná otázka: k čemu pak máte mozek, když vás každý pisálek oblafne kdejakou věrohodně se tvářící pitomostí?


ODKAZY


Původní článek o Gottově návštěvě v Izraeli na blogu Trans-Continental Monitor ze dne 28. 9. 2008. Klikněte SEM


Článek v Aha! ze dne 30. 9. 2008 s fotografiemi převzatými bez souhlasu jejich autora. Klikněte SEM


Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00