Foto: Karlovy Vary 11. a 17. XI. 2008

pondělí 17. listopad 2008 22:58

• Největší(západo)české lázně se mohou pochlubit ledasčím. V kladném i záporném smyslu, jak už to tak v životě bývá. Také tím, že devatenáct let po listopadu 1989 stále nemají pietní místo, kde by hrstka těch, kdo si rok co rok připomínají to, čemu jsme uvykli říkat sametová revoluce, mohla důstojně a zapálit svíčku a zavzpomínat.

Zatímco američtí osvoboditelé města z května 1945 mají poblíž lázeňského hotelu Thermal svůj památník, stejně tak jako hrdinové a oběti první a druhé světové války, kteří se zasloužili o vznik a existenci naší republiky(obr. A), jinak je tomu v případě listopadových událostí z devětaosmdesátého.


V průběhu let se v Karlových Varech vytvořila tradice: ti, kdo si chtějí sametový převrat připomenout, scházejí se na pěší zóně-třídě TGM nedaleko hlavní pošty. Zde se tehdy, po událostech na Národní třídě v Praze, scházely stovky lidí, aby svou přítomností podpořily rodící se změny. V té době se ta komunikace jmenovala ČSA a měla asfaltový povrch. Dnes nese jméno prvního československého prezidenta, místo asfaltu má dlažbu za stovku milionů korun – a památník listopadových událostí, byť ten nejskromnější, stále chybí.


Pamětníci jsou proto nuceni zapalovat svíčky na parapetech výkladů(jako v minulých letech), nebo na kruhovém obrubníku kolem vysazeného stromu(jako letos – viz obr. B).


I tento zdánlivý detail mnohé vypovídá o poměrech vládnoucích v Karlových Varech.

 

LN-BB-listopad01.jpg

... obr. A

LN-BB-listopad02.jpg

... obr. B

 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00