Klausův rozchod s ODS: Izraelská paralela

neděle 7. prosinec 2008 21:02

• Rozchod Václava Klause s ODS byl provázen nesčetnými komentáři a vášnivými debatami. Též silnými emocemi, v nichž nechyběly slzy. Krok otce-zakladatele nejvýznamnější pravicové strany v ČR(nikoli „jediné autentické“, Pavle Béme), jakkoli může u některých skalních stoupenců partaje se symbolem modrého opeřence zapříčinit několik bezesných nocí a vyvolat zhoršené trávení, není, viděno očima, jež dohlédnout za okraj českého politického rybníka, krokem, který by neměl v zahraničí obdobu. Nejedná se tudíž o žádnou tragédii.

V šedesátých letech byla něčeho hodně podobného svědkem izraelská společnost. Byl-li Václav Klaus ikonou ODS, byl politickou ikonou v Izraeli, ovšem nesrovnatelně většího významu, David Ben Gurion.


Patřil k aktivistům, kteří v meziválečném období založili významnou labouristickou stranu MAPAJ(sloučením partají Achdut Haavoda a Hapoel Hacair). Za MAPAJ sloužil zemi řadu let jako ministerský předseda(1948-1953 a pak znovu 1955-1963). Jména David Ben Gurion a MAPAJ představovala ve své době stejné spojité nádoby jako u nás Václav Klaus a ODS.


A přesto se stalo něco, co by předtím nikdo nečekal. V roce 1965 se Ben Gurion s MAPAJ rozešel a založil sociálnědemokratickou partaj RAFI. Příliš úspěšný nebyl – v nejbližším parlamentním klání získala RAFI pouhých deset křesel(ze 120) v zákonodárném Knesetu.


Tím ale Ben Gurionova „partajní turistika“ neskončila. Po Šestidenní válce 1967 se RAFI opět spojila s MAPAJ, která se sloučila s partají Achdut Haavoda-Poalej Cion, čímž byl vytvořen základ pro pozdější formaci známou jako Izraelská strana práce. Ta ovšem vytvořila v roce 1969 blok Maarach s ještě levicovější stranou MAPAM. Toto spojení se „starému pánovi“ nezamlouvalo, a tak inicioval zrod další formace – vcelku málo významné Státní kandidátky, s níž získal v parlamentních volbách pouhopouhé čtyři mandáty. Zanedlouho z veřejného života odešel – bylo mu 84 let.


Jak patrno, v případě Klausova rozchodu s ODS platí: nic nového pod sluncem. Vlastně má co dohánět. Může se od Davida Ben Guriona ledasčemu přiučit, ale také poučit.

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00