Video: Vánoční vystoupení kanadského premiéra

středa 24. prosinec 2008 22:58

• Není zvykem v zemích koruny české, aby nejvyšší představitelé republiky oslovili národ u příležitosti vánočních svátků. Jinak je tomu v anglosaském světě, jehož je autor tohoto blogu velkým sympatizantem a duchovním spřízněncem. V následujícím příspěvku nabízím originální proslov kanadského federálního premiéra Stephena Harpera k Vánocům 2008 a volný překlad jeho vystoupení.

LN-BB-harpercard02.jpg

... vánoční přání rodiny kanadského premiéra. Zleva: manželka Laureen, Stephen Harper, Rachel a Benjamin.

 

 

 ... video s projevem Stephena Harpera in English. Pro přehrání klikněte na tlačítko PLAY.

 

 

 

Volný překlad premiérova proslovuPozdravení všem z hlavního města!


Pro mnoho Kanaďanů jsou Vánoce časem, který tráví společně s rodinou a přáteli, vyznávají svoji víru a vyjadřují solidaritu s těmi, komu štěstí ukázalo odvrácenou tvář.


Pro Kanadu byl letopočet 2008 rokem významných výročí: připomněli jsme si 400 let od založení města Québec City, 250 let uplynulo od sestavení zastupitelské vlády v provincii Nova Scotia, provincie British Columbia oslavila 150. výročí svého vzniku a 90 let uplynulo od skončení první světové války - tragického konfliktu, v jehož průběhu se potvrdilo, že Kanada vyspěla a stala se silnou a nezávislou zemí.


Tyto historické milníky nám připomněly, jak příznivý osud nás potkal, že můžeme žít v Kanadě a být Kanaďany.


V nadcházejícím roce budeme čelit obtížím; mějme proto na mysli, že jsme snad nejmírumilovnější a nejvíce prosperující společností na této zemi, a že my, Kanaďané, jsme velkodušní a houževnatí lidé s důmyslem, kteří zdolali mnoho výzev v průběhu vlastní historie.


O Vánocích se radujeme se svými přáteli a rodinami z mnohého požehnání, proto bych Vás chtěl požádat, abyste své myšlenky a modlitby věnovali těm statečným mužům a ženám, kteří slouží Kanadě v zahraničí a nemohou být během těchto svátků ve svých domovech. Jejich odvaha a obětavost je kreditem dobré pověsti pro nás všechny.


Jménem kanadské vlády, a také za svoji rodinu, Vám přeji radostné vánoce a do nadcházejícího roku vše nejlepší.
 

 

 

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00