Izrael 2oo9: Finiš fotbalového Poháru státu (aktualizováno)

úterý 26. květen 2009 21:40

• Kromě nejvyšší basketbalové a fotbalové ligy, o nichž referuji v jiných článcích sportovní rubriky tohoto blogu, finišuje v těchto dnech v Izraeli také druhá nejvýznamnější soutěž v kopané – Pohár státu. Obdoba našeho Poháru Českomoravského fotbalového svazu.

Tato pohárová soutěž se hrála již mezi dvěma válkami v období britské mandátní správy v Palestině. Po vzniku nezávislého Izraele byla obnovena v sezoně 1952/1953.


Suverénně nejúspěšnějším celkem je Maccabi Tel Aviv, který trofej vyhrál dvaadvacetkrát. Následován svým městským rivalem Hapoelem (12 vítězství) a týmem hlavního města Bejtarem Jeruzalém (6 vítězství).


Ročník 2008/2009


Obhájcem pohárového vítězství je Bejtar Jeruzalém, který ve finále loňského ročníku porazil telavivský Hapoel až na penalty, když i po prodloužení skončilo utkání bezbrankovou remízou. Celek hlavního města figuruje také v letošní finálové dvojici. Jeho soupeřem je momentálně tým na prvním místě nejvyšší ligy, Maccabi Haifa.


Do bojů o Pohár státu byly nejprve zapojeny celky z nejnižších regionálních soutěží (1 a ž 5. kolo), k nimž se postupně přidávaly týmy z třetí, druhé a první ligy (6. až 9. kolo). Těchto devět kol se hrálo v rozmezí od 5. září 2008 do poloviny února 2009. Vygenerovalo šestnáct účastníků osmifinále hraného od 10. do 17. března. Hrálo se vyřazovacím systémem na jeden vyhraný zápas a zde jsou osmifinálové výsledky (celky napsané velkými písmeny postoupily do čtvrtfinále; totéž platí i níže pro postup do semifinále a finále):


Bnej Jehuda – BNEJ SACHNIN … 0:2

Kirjat Ata – RAMAT GAN … 1:2

AŠDOD – Ness Ciona … 1:0

Hapoel Petach Tikva – KFAR SABA … 1:2

Hapoel Tel Aviv – MACCABI HAIFA … 1:2 po penaltách

NETANYA – Bnej Tamra … 1:0

BEJTAR JERUZALÉM – Akko … 2:0

NAZARET – Aškelon … 4:2 po prodloužení


Podíváme-li se na čtvrtfinálové dvojice, zjistíme, že kromě druholigové Kfar Saby jsou všichni ostatní účastníky nejvyšší soutěže. Zde jsou výsledky čtvrtfinálových vyřazovacích zápasů hraných 22. dubna:


Nazaret – MACCABI HAIFA … 0:4

NETANYA – Bnej Sachnin … 1:0 po prodloužení

Ašdod – RAMAT GAN … 2:3 po pokutových kopech

Kfar Saba – BEJTAR JERUZALÉM … 1:2


V semifinálové části na sebe 13. května narazily MACCABI HAIFA a Netayna. Ve druhém zápase se utkal BEJTAR JERUZALÉM s Ramat Ganem. Napínavější byl první zápas, který skončil 1:1 po poločase 0:0. A protože v nastaveném čase gól nepadl, došlo na pokutové kopy, v nichž byla těsným poměrem 5:4 úspěšnější favorizovaná HAIFA.


Duel JERUZALÉMA s Ramat Ganem tak dramatický nebyl. Celek z metropole vedl po první půli 1:0, ve druhé části hry vsítily oba celky po gólu a hlavní město tak vyhrálo celkově 2:1.


Ve finále Poháru státu se 26. května na stadionu v Ramat Ganu střetnou obhájce trofeje jeruzalémský BEJTAR a průběžně vedoucí celek první ligy haifské MACCABI. Vítěz bude mít právo nastoupit do třetího předkola nové Evropské ligy UEFA 2009/2010 – samozřejmě pokud jeho umístění v nejvyšší národní soutěži nerozhodne jinak.

Aktualizace (26/05/2009)

Anebo - pokud nerozhodne jinak sama UEFA. A ta rozhodla. Že Bejtar Jeruzalém není s to dostát svým závazkům vůči Unii (evropských fotbalových svazů) a nebude mu proto umožněno hrát v příští sezoně žádnou evropskou klubovou soutěž. A to ani v případě, že by vyhrál domácí pohárovou soutěž, což se také stalo: Bejtar porazil Maccabi Haifu 2:1 po poločase 1:0. A protože Haifa jako finalista je současně novým izraelským prvoligovým mistrem, a nastoupí tudíž v předkole Ligy mistrů, zůstane místo pro vítěze izraelského fotbalového poháru v premiérové Evropské lize UEFA 2009/2010 neobsazeno.

 

 

 Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00