Windsurfing: Ohlédnutí za ME 2009

neděle 21. červen 2009 00:53

• Bez většího zájmu tuzemských médií skončil 20. června ve vodách u pobřeží Tel Avivu evropský šampionát ve windsurfingu (třída RS:X). V mužské části mistrovství se zúčastnili reprezentanti z 15 zemí, v ženské byl seznam o jednu zemi kratší. Protože závody byly vypsány také jako Tel Aviv Open, mohli jsme ve vlnách Středozemního moře vidět sportovce z mimoevropských zemí, jmenovitě z Kanady a Hongkongu. Jejich výsledky se pochopitelně do klasifikace mistrovství Evropy nezapočítávaly.

Zainteresovaná veřejnost v Izraeli s napětím očekávala, jak dopadne největší domácí želízko v ohni, ejlatský rodák (*1986) Šahar Cubari. On sám se pro deník Jerusalem Post vyjádřil jednoznačně: „Jakékoliv jiné místo než první by pro mě bylo zklamáním, “ prohlásil v průběhu šampionátu. Pro leckoho to mohlo znít až příliš sebevědomě. I když ...

Kde jinde než na domácí "půdě", tedy v tomto případě ve vlnách u telavivského pobřeží, by měl izraelský surfař, olympionik a nejlepší reprezentant své země v této sportovní disciplíně získat evropské prvenství?

Cubari začal skvěle. Zvítězil hned ve třech úvodních jízdách a celkem dojel první v pěti závodech z jedenácti. Ve zbývajících jízdách sice dvakrát klesl na sedmou příčku, ovšem dvě čtvrtá a dvě třetí místa, včetně toho v medailovém závodě nejlepších deseti, mu zaručila evropské prvenství.

Je to jeho zatím největší triumf na prestižních mezinárodních závodech, jeden ze splněných snů. Dosud se mu nejvíce dařilo na předolympijském šampionátu ve Francii v roce 2007, kde získal stříbro. Téhož roku přišlo šesté místo na mistrovství Evropy na Kypru a osmé na světovém šampionátu v Portugalsku. Loni to byly dva skvělé bronzy. Přivezl je z mistrovství světa na Novém Zélandu a z letní olympiády v kontinentální Číně. A letos se zapsal zlatým písmem do análů izraelského a evropského windsurfingu.

V ženské části šampionátu vzbudila velké naděje hned v jeho úvodu domácí reprezentantka Maajan Davidovičová, desátá na pekingské olympiádě. Byla nejlepší v první jízdě, v dalších dvou vystřídala druhou a třetí pozici, ale ve čtvrté se propadla na konec první desítky – a pak už se jí dařilo hodně střídavě. Čtvrté a třetí místo v dalších jízdách patřilo k těm lepším, ovšem desátou a pak dokonce jedenáctou příčkou si postupně kopala medailový hrob. V závěrečném medailovém závodě nejlepších deseti dojela předposlední a nakonec se musela spokojit se sedmou příčkou.

Vítězství si do Španělska odvezla Marina Alabauová, rodačka ze Sevilly (*1988), kterou fanoušci ženského windsurfingu znají jako evropskou šampionku z loňska a roku 2007. Dařilo se jí i na MS 2008, kde vybojovala bronz a těsně za medailovými pozicemi skončila na čínské olympiádě v jachtařském středisku Qingdao.

Telavivského mistrovství se zúčastnil také českobudějovický závodník Karel Lavický, kterému se ovšem ve Středozemním moři hrubě nedařilo. Ostatně následující přehled je toho důkazem: