Nejlepší dárek k 55. narozeninám

neděle 21. červen 2009 18:48

• Prvního února 2003 došlo k vesmírné tragédii. Při návratu na Zemi havaroval raketoplán Columbia. Na jeho palubě zahynul první izraelský astronaut Ilan Ramon. V sobotu 20. června 2009 by se podle občanského kalendáře dožil 55 let.

Když v roce 2007 izraelský zpravodajský server Aruc Ševa ve svém anglickém vydání připomněl čtvrté výročí této události, poslední věta jeho článku zněla: „Ramon left behind a wife, Rona, four children, and a Jewish nation, which he inspired.“ Volně přeloženo: Zůstala po něm žena Rona, čtyři děti a židovský národ, který inspiroval.


Jedním z těch dětí je i syn Assaf.


Živě si vzpomínám, jak mě Ramonův osud tehdy zasáhl. Tak silně, že jsem na jeho počest napsal báseň. Její poslední verš obsahuje slova …


Slib Izraele zemí zní,

pro jméno z rodu Ramonů.

Přidá jej k poctě poslední:

Čas nesmí stáhnout oponu!


A vskutku, čas oponu nestáhl. Ramonovská rodinná tradice pokračuje.


Syn slavného otce prohlásil záhy po tragédii Columbie, že bude pokračovat v jeho stopách jako pilot Obranného vojska Izraele. Do pilotního kurzu jedné z nejlepších leteckých sil světa byl Assaf Ramon zapsán v roce 2006. Absolvoval náročné zkoušky a v těchto dnech se dostavil očekávaný výsledek. Součástí jeho uniformy jsou insignie Izraelského vojenského letectva a důstojnické výložky. Byl také poctěn právem pronést řeč na rozloučenou na shromáždění absolventů.


Jak ve své internetové verzi uvádí list Jerusalem Post, před několika měsíci zažil na obloze mimořádně horkou chvilku. To, co je pro řidiče automobilu sice nepříjemnou, ale z hlediska bezpečnosti řešitelnou lapálií, může být pro pilota stíhačky fatální. Nejde o nic děsivějšího než technický kolaps provázený selháním motoru.


Assafa a jeho instruktora přesně tato situace postihla. Jejich Skyhawk A-4 selhal. Předpisy mají pro takovéto případy jasné řešení: pilot se musí katapultovat. Ramon junior si však v kritické chvíli počínal jinak. Spolu s učitelem létání udělal maximu pro to, aby se motor podařilo restartovat.

 

Byli úspěšní. Bezpečně se vrátili na základnu.


Assaf Ramon byl vyškolen jako bojový pilot a po vyřazení z kurzu ho čeká začlenění do jedné ze squadron Chel Haaviru, Izraelských leteckých sil.


Může si jeho otec, který to vše sleduje odkudsi z nebeských výšin, a pro bezpečnost i prestiž moderního izraelského státu toho tolik udělal, přát víc?

 

Fotopříloha

 

LN-BB-assaf01a.jpg

... Assaf Ramon a jeho matka Rona, manželka Ilana Ramona. Únor 10, 2003. Vzpomínka na zahynulého astronauta. Letecká základna u Tel Avivu

 

LN-BB-assaf02a.jpg

... Assaf Ramon s fotografií svého otce, jež obletěla svět

 

LN-BB-assaf03a.jpg

... Skyhawk A-4 v izraelských barvách

 
Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00