Kanada vs ČR: Vízové zamyšlení

čtvrtek 2. červenec 2009 19:41

•  Mám tu zemi rád. Dokonce natolik, že vlajka jedné její provincie zdobí můj domácí PC koutek, jak je patrné z fota na mém blogu. Řeč je o Kanadě, potažmo Ontariu, kam nejvíc, ne-li výhradně, směřuje exodus českých Romů. A kde také leží dvě klíčová města jejich – a také našeho – příběhu.

DÁREK K VLASTNÍMU SVÁTKU

Toronto, správní středisko provincie, resp. jeho Pearsonovo letěiště, je vstupní branou českých Romů do Země javorů. Hlavní město Ottawa pak sídlem federální vlády, jejíž člen Jason Kenney přiletěl v minulých dnech do Prahy s „dárkem“, o němž shodou okolností informovaly Lidové noviny palcovými titulky 1. července, tedy v den kanadského státního svátku – Canada Day: „Kanada chystá pro Česko víza.“


Poselství kanadského federálního ministra pro občanství, imigraci a multikulturalismus vyvolalo v české společnosti zděšení. Po měsících sebeuspokojivých ujišťování, že nic takového bezprostředně nehrozí (ačkoli nebylo tajemstvím, že počet romských zájemců o kanadský azyl stoupá nežádoucím tempem), přišla studená sprcha.


Ano, mám tu zemí rád. Když přemýšlím o uvažované vízové povinnost, snažím se hodnotit ji nepředpojatě a s chladnou hlavou. Přesto, nebo možná právě proto, se nemohu zbavit dojmu, že svět stojí vzhůru nohama.


A sám sebe se ptám, jestli to s tou politickou korektností nepřeháníme. Až kamsi na samotnou hranici Absurdistánu. Používám-li první osobu množného čísla, pak myslím my – lidé na Západě, v ČR i v Kanadě.


DVOJÍ LOGIKA

Už dávno jsme si zvykli, že když se někdo chce vydat z vlastní země do jiné, byť jen „na zkušenou“, nestačí mu pár makových buchet v šátku od maminky a nějaký ten zlaťák v kapse. Moderní společnost se natolik zbyrokratizovala, že sotva můžeme hovořit o svobodě ve vztahu k cestování. Čím více administrativních překážek a povinností, tím méně svobody.


Ale budiž, jinak to asi nejde. Jenomže: proč trestat všechny, když se „hříchů“ dopouští jasně definovaná menšina? Vedle okleštění svobody jsme tu svědky deficitu spravedlnosti. S tím si ovšem poltická korektnost hlavu neláme.


Kanadský víza jsou bezpochyby v souladu s logikou fungování soudobého světa, nikoli ale v souladu s logikou zdravého rozumu. Jestliže kanadské úřady české Romy na svém teritoriu nechtějí, nechť si vytvoří taková pravidla „hry“, která by umožnila azyl jim z dobrých důvodů neudělit. Vždyť je-li politicky korektní neudělit českému Romovi vízum na pražské či zpočátku nejspíš na vídeňské ambasádě Kanady, musí být stejně tak politicky korektní neudělit mu přímo v Kanadě azyl. Jako ony „dobré důvody“ musí postačit pouhá skutečnost, že ČR je součástí EU, která jako celek oficiálně funguje na demokratickém a občanském, tedy antirasistickém základě a kde jsou politické a náboženské svobody, jakož i lidská a občanská práva garantována zákony.


Že to v praktickém životě tak úplně nefunguje a Romové u nás se mohou stát obětí toho či onoho individuálního excesu, je jistě pravda – žádná společnost není ideální. Což můžeme vztáhnout i na výzvu  kanadské strany, abychom s romským exodem jako stát „něco dělali“. Jistě, Praha může slíbit, že udělá maximum pro jejich bezpečí a tento slib pak může v rámci možností dodržovat. Žádat víc by bylo stejně iluzorní jako představa, že kanadské úřady mohou garantovat všem českým Romům stoprocentní bezpečnost a zajistit, že se nikdy nestanou obětí rasistického či jinak motivovaného útoku tamních bělochů.


Jedním dechem ovšem musíme dodat, že v ČR nemají problémy pouze někteří Romové uvnitř většinové populace, ale také jednotlivci z majoritní populace s některými členy romské komunity. Je snad na místě, abych každý bílý Čech, který kdy byl okraden či napaden Romem, řešil takovouto záležitost odletem za Atlantik a hledáním azylu v lůně kanadské společnosti? A i kdyby takto bílí Češi uvažovali, kdo jim zaručí, že je dejme tomu v Hamiltonu neokrade imigrant z Portorika? V těchto a dalších případech platí, že se jedná o politováníhodné excesy, které nemají nic společného s politikou ani kanadské, ani české vlády.


Není od věci zeptat se, co by dělala rodina romských Čechů v Kanadě, kdyby se stala obětí odsouzeníhodného žhářského útoku provedeného skupinou bělochů odmítajících oficiální politiku multikulturalismu. Znovu by to řešila azylem? A kde? Zase v některé bohaté západní zemi se štědrým sociálním systémem, anebo raději v  chudším státě Karibské oblasti, kde jsou ale běloši v menšině a tudíž nebezpečí rasistických útoků proti Nebělochům je relativně nižší? Kdo ví?


CO NA TO BRUSEL?

Bude-li vízová povinnost na české občany kanadskými úřady uvalena, ukáže se, jak funguje bruselská solidarita, jsou-li ve hře vyšší zájmy. Zavede EU jako celek vízovou povinnost pro Kanaďany, anebo od toho dá ruce pryč? A jelikož my sami reciproční opatření spustit nemůžeme, je zřejmé, že tato okolnost může být přesně tím množstvím vody, kterou potřebuje  tuzemský euroskeptický mlýnek, aby se roztočil na plné obrátky.

 


Zkusme si představit, že by na zahradě našeho domu přistál Paroubkův Marťan a zeptal se nás, jaký vlastně smysl má zavedení kanadských víz pro české občany. Snadná odpověď: Formou byrokratické buzerace všech dosáhnout toho, aby v Zemi javorů ubylo žadatelů o azyl z řad členů romské komunity přilétajících z ČR.


Okay,“ odpověděl by náš host a pátral by dál: „Ale proč to dělat takto? Nestačilo by, aby Kanaďané při zachování bezvízového režimu zpřísnili podmínky pro udělování azylu?“


Také si myslíte totéž?Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Lubomír Stejskal

Ročník 1956. Nejen internetový publicista, odkojený psaným i mluveným slovem, k jehož kultivované podobě chová hlubokou úctu. Vždyť ... na počátku bylo Slovo. Nejoblíbenější relax: Fotografování ryb pod hladinou Rudého moře. Od 11. 7. 2012 jsem aktivní na blogu iDNES.

REPUTACE AUTORA:
0,00